INFORMACJA O REALIZOWANEJ STRATEGII PODATKOWEJ
Rok podatkowy, którego dotyczy Informacja: 2023
Data publikacji: 16.12.2024
- W związku z obowiązkiem wynikającym z art. 27c ust. 1 w zw. z art. 27b ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587, ze zm., dalej: UPDOP), Sylva Sp. z o.o., NIP 5910011457 (dalej: Spółka) prezentuje informację o realizowanej przez nią strategii podatkowej za rok 2023.
- Spółka jest jednym z największych w Polsce zakładów przetwórstwa drzewnego i należy do francuskiej Grupy Piveteaubois. Zakład w Polsce produkuje drewno konstrukcyjne, deski elewacyjne i tarasowe, produkty ogrodowe a także wytwarza pellet certyfikowany znakiem DIN Plus. Grupa Piveteaubois jest europejskim liderem ciśnieniowej impregnacji drewna.
- Spółka utożsamia się z polityką podatkową Grupy, która zasadniczo charakteryzuje się wysoką awersją do ponoszenia ryzyka podatkowego, nieangażowaniem się w agresywne planowanie podatkowe i wyborem bezpiecznych rozwiązań (m.in. podatkowo). W efekcie, Spółka przywiązuje znaczną uwagę do wywiązywania się z obowiązków podatkowych w sposób sumienny i rzetelny, unikając działania na pograniczu prawa i podejmując te, które są zgodne z obowiązującymi Spółkę przepisami prawa podatkowego.
- W żadnym przypadku Spółka nie zezwala i nie akceptuje świadomego naruszania zasad podatkowych oraz sprzeciwia się jakimkolwiek działaniom bądź czynnościom, które mogłyby być postrzegane jako nieuczciwe i / lub nieetyczne.
- Aby zapewnić realizację wyżej wskazanych celów w Spółce wdrożono strategię podatkową definiującą najistotniejsze procesy oraz procedury dotyczące zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie. Cele strategiczne podlegają regularnemu przeglądowi (którego inicjatorem są osoby pełniące przypisane im funkcje podatkowe) i aktualizacji, celem dostosowywania do zmian zachodzących w otoczeniu biznesowym, legislacyjnym lub wewnątrz organizacji.
W 2023 r. Spółka w pełni realizowała przyjętą strategię podatkową, w tym zdefiniowane w niej długoterminowe strategiczne cele podatkowe.
1. PROCEDURY I PROCESY DOTYCZĄCE ZARZĄDZENIA WYKONYWANIEM OBOWIĄZKÓW WYNIKAJACYCH Z PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO I ZAPEWNIAJACE ICH PRAWIDŁOWE WYKONANIE
Podstawa prawna: art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. a UPDOP
Spółka podejmuje szereg działań mających na celu zapewnienie prawidłowego wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego m.in.:
- zapewnienie wykwalifikowanej kadry pracowniczej do wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego w organizacji oraz zapewnienie kadrze odpowiednich szkoleń i aplikacji wspierających funkcję podatkową celem rozwoju i aktualizacji posiadanej przez nią wiedzy podatkowej;
- wyodrębnienie działu finansowo-księgowego, który dochowuje należytej staranności przy zapewnianiu prawidłowości rozliczeń podatkowych Spółki;
- monitorowanie zmian w przepisach podatkowych oraz zmieniającej się wykładni podatkowej;
- korzystanie z zewnętrznych firm doradczych (podatkowych, audytorskich);
- wypracowanie i przestrzeganie zasad archiwizacji wszelkiej dokumentacji;
- stosowanie rozwiązań informatycznych zapewniających efektywne i prawidłowe przygotowanie sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych, innej dokumentacji wymaganej przepisami prawa podatkowego oraz wyliczenie podatku i jego wpłaty (informatyczny system księgowy, płacowy, system rozliczania podatku od towarów i usług (dalej: podatku VAT) oraz ewidencja szczegółowa i rozliczanie środków trwałych);
- działanie zgodnie z kalendarzem podatkowym;
- wyznawanie zasady transparentności i współpracy z organami podatkowymi w zakresie rozliczeń podatkowych.
- 2. DOBROWOLNE FORMY WSPÓŁPRACY Z ORGANAMI KRAJOWEJ ADMINISTRACJI SKARBOWEJ
Podstawa prawna: art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. b UPDOP
W roku podatkowym 2023 Spółka nie podejmowała działań związanych z rozpoczęciem dobrowolnej współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: KAS) ani też nie stosowała takiej współpracy, w szczególności Spółka nie zawarła z organami KAS żadnej umowy o współdziałanie ani porozumienia podatkowego w zakresie objętym umową o współdziałanie, a także nie podjęła żadnych działań celem zawarcia uprzedniego porozumienia cenowego (APA).
- 3. REALIZACJA OBOWIĄZKÓW PODATKOWYCH NA TERYTORIUM RP
Podstawa prawna: art. 27c ust. 2 pkt 2 UPDOP
W roku 2023 Spółka na bieżąco dokonywała weryfikacji ciążących na niej obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i dokonywała rozliczeń w:
- podatku dochodowym od osób prawnych – działając w charakterze podatnika oraz płatnika,
- podatku dochodowym od osób fizycznych – działając w charakterze płatnika,
- podatku VAT – działając w charakterze podatnika,
- oraz w zakresie innych opłat.
Podatek dochodowy od osób prawnych
Spółka terminowo złożyła deklaracje podatkowe CIT-8 oraz dokonywała płatności z tytułu zaliczek na podatek dochodowy (Spółka stosuje uproszczoną formę składania zaliczek). Spółka korzystała z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
W roku 2023 Spółka występowała w charakterze płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, a także terminowo dokonywała płatności z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wywiązała się ze składania deklaracji i informacji podatkowych, takich jak PIT-4R, PIT-11, PIT-8AR.
Podatek VAT
Spółka była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Spółka terminowo składała deklaracje podatkowe (VAT-7, VAT-UE, JPK_VAT, VAT-UEK, JPK_V7M) i dokonywała wpłat podatku w terminach określonych w odpowiednich przepisach.
Spółka realizowała również płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, o którym mowa w art. 108a ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) oraz dokonywała weryfikacji kontrahentów pod kątem danych zawartych w wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (tzw. biała lista), o którym mowa w art. 96b ustawy o VAT.
4. TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
Podstawa prawna: art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. a UPDOP
W roku 2023 Spółka dokonała transakcji z podmiotami powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt. 4 UPDOP, której wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego Spółki za rok 2023, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej:
- PIVETEAU BOIS S.A.S. – z tytułu sprzedaży wyrobów gotowych, świadczenia usług, pożyczek oraz gwarancji uwzględnionych w umowach kredytowych zawieranych przez Spółkę
Szczegółowe informacje w zakresie transakcji z podmiotami powiązanymi zostały zaprezentowane w nocie nr 25 do sprawozdania finansowego Spółki za rok 2023, dostępnego w bazie Krajowego Rejestru Sądowego.
- 5. INFORMACJA O PLANOWANYCH LUB PODEJMOWANYCH DZIAŁANIACH RESTRUKTURYZACYJNYCH MOGĄCYCH MIEĆ WPŁYW NA WYSOKOŚĆ ZOBOWIĄZAŃ PODATKOWYCH PODATNIKA LUB PODMIOTÓW POWIĄZANYCH
Podstawa prawna: art. 27c ust.2 pkt 3 lit. b UPDOP
Spółka nie podejmowała ani nie planuje w najbliższych latach podjąć działań restrukturyzacyjnych, które mogą mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych.
- 6. SPORY, POSTĘPOWANIA, KONTROLE, SCHEMATY PODATKOWE, WNIOSKI O INTERPRETACJE, OPINIE ZABEZPIECZAJĄCE
Podstawa prawna: art. 27c ust. 2 pkt 2, pkt 4 UPDOP
W 2023 r. Spółka nie zgłaszała schematów podatkowych do Szefa KAS (według najlepszej wiedzy Spółki nie wystąpił obowiązek raportowania).
W 2023 r. Spółka nie występowała z wnioskiem ani nie otrzymała:
- ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej,
- interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej,
- wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o VAT,
- wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722 i 1747).
W okresie ostatnich pięciu lat w Spółce zostały przeprowadzone następujące kontrole podatkowe:
- kontrola prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku VAT oraz prawidłowości ewidencjonowania rozliczeń przy zastosowaniu kas rejestrujących za okres 01.05.2019 r. – 30.06.2019 r.;
- kontrola prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku VAT za maj 2021 r., która została przekształcona w postepowanie podatkowe.
- 7. INFORMACJE DOTYCZĄCE ROZLICZEŃ PODATKOWYCH NA TERYTORIACH LUB W KRAJACH STOSUJĄCYCH SZKODLIWĄKONKURENCJĘ PODATKOWĄ
Podstawa prawna: art. 27c ust.2 pkt 5 UPDOP
Spółka nie dokonywała rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 UPDOP i na podstawie art. 23v ust. 2 UPDOF oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.
Informacja o realizowanej strategii podatkowej przez Sylva Sp. z o.o. za rok podatkowy 2023
INFORMACJA O REALIZOWANEJ STRATEGII PODATKOWEJ
Rok podatkowy, którego dotyczy Informacja: 2022
Data publikacji: 22.12.2023
W związku z obowiązkiem wynikającym z art. 27c ust. 1 w zw. z art. 27b ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587, ze zm., dalej: UPDOP), Sylva Sp. z o.o., NIP 5910011457 (dalej: Spółka) prezentuje informację o realizowanej przez nią strategii podatkowej za rok 2022.
Spółka jest jednym z największych w Polsce zakładów przetwórstwa drzewnego i należy do francuskiej Grupy Piveteaubois. Zakład w Polsce produkuje drewno konstrukcyjne, deski elewacyjne i tarasowe, produkty ogrodowe a także wytwarza pellet certyfikowany znakiem DIN Plus. Grupa Piveteaubois jest europejskim liderem ciśnieniowej impregnacji drewna.
Spółka utożsamia się z polityką podatkową Grupy, która zasadniczo charakteryzuje się wysoką awersją do ponoszenia ryzyka podatkowego, nieangażowaniem się w agresywne planowanie podatkowe i wyborem bezpiecznych rozwiązań (m.in. podatkowo). W efekcie, Spółka przywiązuje znaczną uwagę do wywiązywania się z obowiązków podatkowych w sposób sumienny i rzetelny, unikając działania na pograniczu prawa i podejmując te, które są zgodne z obowiązującymi Spółkę przepisami prawa podatkowego.
W żadnym przypadku Spółka nie zezwala i nie akceptuje świadomego naruszania zasad podatkowych oraz sprzeciwia się jakimkolwiek działaniom bądź czynnościom, które mogłyby być postrzegane jako nieuczciwe i / lub nieetyczne.
Aby zapewnić realizację wyżej wskazanych celów w Spółce wdrożono strategię podatkową definiującą najistotniejsze procesy oraz procedury dotyczące zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie. Cele strategiczne podlegają regularnemu przeglądowi (którego inicjatorem są osoby pełniące przypisane im funkcje podatkowe) i aktualizacji, celem dostosowywania do zmian zachodzących w otoczeniu biznesowym, legislacyjnym lub wewnątrz organizacji.
W 2022 r. Spółka w pełni realizowała przyjętą strategię podatkową, w tym zdefiniowane w niej długoterminowe strategiczne cele podatkowe.
1. PROCEDURY I PROCESY DOTYCZĄCE ZARZĄDZENIA WYKONYWANIEM OBOWIĄZKÓW WYNIKAJACYCH Z PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO I ZAPEWNIAJACE ICH PRAWIDŁOWE WYKONANIE
Podstawa prawna: art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. a UPDOP
Spółka podejmuje szereg działań mających na celu zapewnienie prawidłowego wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego m.in.:
- zapewnienie wykwalifikowanej kadry pracowniczej do wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego w organizacji oraz zapewnienie kadrze odpowiednich szkoleń i aplikacji wspierających funkcję podatkową celem rozwoju i aktualizacji posiadanej przez nią wiedzy podatkowej;
- wyodrębnienie działu finansowo-księgowego, który dochowuje należytej staranności przy zapewnianiu prawidłowości rozliczeń podatkowych Spółki;
- monitorowanie zmian w przepisach podatkowych oraz zmieniającej się wykładni podatkowej;
- korzystanie z zewnętrznych firm doradczych (podatkowych, audytorskich);
- wypracowanie i przestrzeganie zasad archiwizacji wszelkiej dokumentacji;
- stosowanie rozwiązań informatycznych zapewniających efektywne i prawidłowe przygotowanie sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych, innej dokumentacji wymaganej przepisami prawa podatkowego oraz wyliczenie podatku i jego wpłaty (informatyczny system księgowy, płacowy, system rozliczania podatku od towarów i usług (dalej: podatku VAT) oraz ewidencja szczegółowa i rozliczanie środków trwałych);
- działanie zgodnie z kalendarzem podatkowym;
- wyznawanie zasady transparentności i współpracy z organami podatkowymi w zakresie rozliczeń podatkowych.
- 2. DOBROWOLNE FORMY WSPÓŁPRACY Z ORGANAMI KRAJOWEJ ADMINISTRACJI SKARBOWEJ
Podstawa prawna: art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. b UPDOP
W roku podatkowym 2022 Spółka nie podejmowała działań związanych z rozpoczęciem dobrowolnej współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: KAS) ani też nie stosowała takiej współpracy, w szczególności Spółka nie zawarła z organami KAS żadnej umowy o współdziałanie ani porozumienia podatkowego w zakresie objętym umową o współdziałanie, a także nie podjęła żadnych działań celem zawarcia uprzedniego porozumienia cenowego (APA).
- 3. REALIZACJA OBOWIĄZKÓW PODATKOWYCH NA TERYTORIUM RP
Podstawa prawna: art. 27c ust. 2 pkt 2 UPDOP
W roku 2022 Spółka na bieżąco dokonywała weryfikacji ciążących na niej obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i dokonywała rozliczeń w:
- podatku dochodowym od osób prawnych – działając w charakterze podatnika oraz płatnika,
- podatku dochodowym od osób fizycznych – działając w charakterze płatnika,
- podatku VAT – działając w charakterze podatnika,
- oraz w zakresie innych opłat.
Podatek dochodowy od osób prawnych
Spółka terminowo złożyła deklaracje podatkowe CIT-8 oraz dokonywała płatności z tytułu zaliczek na podatek dochodowy (Spółka stosuje uproszczoną formę składania zaliczek). Spółka korzystała z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
W roku 2022 Spółka występowała w charakterze płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, a także terminowo dokonywała płatności z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wywiązała się ze składania deklaracji i informacji podatkowych, takich jak PIT-4R, PIT-11, PIT-8AR.
Podatek VAT
Spółka była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Spółka terminowo składała deklaracje podatkowe (VAT-7, VAT-UE, JPK_VAT, VAT-UEK, JPK_V7M) i dokonywała wpłat podatku w terminach określonych w odpowiednich przepisach.
Spółka realizowała również płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, o którym mowa w art. 108a ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) oraz dokonywała weryfikacji kontrahentów pod kątem danych zawartych w wykazie podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (tzw. biała lista), o którym mowa w art. 96b ustawy o VAT.
4. TRANSAKCJE Z PODMIOTAMI POWIĄZANYMI
Podstawa prawna: art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. a UPDOP
W roku 2022 Spółka dokonała transakcji z podmiotami powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt. 4 UPDOP, której wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego Spółki za rok 2022, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej:
- PIVETEAU BOIS S.A.S. – z tytułu sprzedaży wyrobów gotowych, świadczenia usług, zakupu usług (mi.in. usług zarządczych), pożyczek oraz gwarancji uwzględnionych w umowach kredytowych zawieranych przez Spółkę
Szczegółowe informacje w zakresie transakcji z podmiotami powiązanymi zostały zaprezentowane w nocie nr 25 do sprawozdania finansowego Spółki za rok 2022, dostępnego w bazie Krajowego Rejestru Sądowego.
5. INFORMACJA O PLANOWANYCH LUB PODEJMOWANYCH DZIAŁANIACH RESTRUKTURYZACYJNYCH MOGĄCYCH MIEĆ WPŁYW NA WYSOKOŚĆ ZOBOWIĄZAŃ PODATKOWYCH PODATNIKA LUB PODMIOTÓW POWIĄZANYCH
Podstawa prawna: art. 27c ust.2 pkt 3 lit. b UPDOP
Spółka nie podejmowała ani nie planuje w najbliższych latach podjąć działań restrukturyzacyjnych, które mogą mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych.
- 6. SPORY, POSTĘPOWANIA, KONTROLE, SCHEMATY PODATKOWE, WNIOSKI O INTERPRETACJE, OPINIE ZABEZPIECZAJĄCE
Podstawa prawna: art. 27c ust. 2 pkt 2, pkt 4 UPDOP
W 2022 r. Spółka nie zgłaszała schematów podatkowych do Szefa KAS (według najlepszej wiedzy Spółki nie wystąpił obowiązek raportowania).
W 2022 r. Spółka nie występowała z wnioskiem ani nie otrzymała:
- ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej,
- interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej,
- wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o VAT,
- wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722 i 1747).
W okresie ostatnich pięciu lat w Spółce zostały przeprowadzone następujące kontrole podatkowe:
- kontrola prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku VAT oraz prawidłowości ewidencjonowania rozliczeń przy zastosowaniu kas rejestrujących za okres 01.05.2019 r. – 30.06.2019 r.;
- kontrola prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku VAT za maj 2021 r., która została przekształcona w postepowanie podatkowe.
- 7. INFORMACJE DOTYCZĄCE ROZLICZEŃ PODATKOWYCH NA TERYTORIACH LUB W KRAJACH STOSUJĄCYCH SZKODLIWĄKONKURENCJĘ PODATKOWĄ
Podstawa prawna: art. 27c ust.2 pkt 5 UPDOP
Spółka nie dokonywała rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 UPDOP i na podstawie art. 23v ust. 2 UPDOF oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.