DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW UNIJNYCH
Cel projektu: Wybudowanie nowoczesnej instalacji wytwarzającej jednocześnie energię cieplną i elektryczną tzw. źródło kogeneracyjne. Kocioł parowy będzie opalany biomasą. Wytworzone ciepło będzie napędzać turbinę a sprężony z nią generator wyprodukuje prąd elektryczny na potrzeby technologiczne zakładu. Ciepło odpadowe z turbiny będzie wykorzystywane do zasilania urządzeń technologicznych zakładu SYLVA Sp. z o.o.
Planowane efekty: Zwiększenie sprawności wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co wpłynie na poprawę stanu środowiska w regionie. Wartość projektu: 99 250 087,44 zł. Wkład Funduszy Europejskich: 45 136 755,30 zł.
Informujemy o funkcjonowaniu mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych. Nieprawidłowości można zgłaszać na dwa sposoby:
1. adres e mail: naduzycia.POIS@mr.gov.pl
2. elektroniczny system zgłoszeń: www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci
Celem projektu jest wybudowanie na terenie zakładu SYLVA Sp. z o.o. w miejscowości Wiele odnawialnego źródła energii (OZE) tj. kompletnego bloku wysokosprawnej kogeneracji [jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła] składającego się z nowego kotła parowego, opalanego biomasą, o parametrach pary: 18,5t/h; 480st.C, 6 MPa, turbozespołu o mocy elektrycznej 5 MWe i mocy cieplnej 12,5 MWt. Realizacja przedsięwzięcia ma na celu zmniejszenie emisyjności gospodarki poprzez poprawę efektywności produkcji energii i uzyskanie oszczędności zużycia energii pierwotnej w stosunku do rozdzielonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. [Do wytwarzania energii w kogeneracji potrzebujemy mniej paliwa, niż gdybyśmy oddzielnie wytwarzali energię elektryczną i cieplną]. Budowa nowego bloku kogeneracyjnego jest rezultatem zdiagnozowanego w 2018 roku wzrostu zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną dla rosnących potrzeb technologicznych i produkcyjnych firmy.
Firma dla realizacji swoich potrzeb rozwojowych zdefiniowała projekt pt.:
„Budowa instalacji wysokosprawnej kogeneracji opalanej biomasą w firmie SYLVA Sp. z o.o. w Wielu w pomorskim”.
Projekt wpisuje się w unijną strategię wzrostu społeczno-gospodarczego „Europa 2020” jako realizacja celu „Energia i klimat” w zakresie:
- spadku emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku,
- 20 procent energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych,
- wzrostu efektywności energetycznej o 20 procent.
Za proces koordynacji strategii w Polsce odpowiada Minister Rozwoju i Technologii.
Projekt w ramach konkursu organizowanego w imieniu ministerstwa przez NFOŚiGW w Warszawie w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko,
- Priorytet: zmniejszenie emisyjności gospodarki;
- Działanie: 1.6. Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe;
- Poddziałanie: 1.6.1 Źródła wysokosprawnej kogeneracji uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 56% kosztów kwalifikowanych. W lipcu 2020 roku w rezultacie przetargu nieograniczonego w 2020 r wybrano jako Wykonawcę projektu firmę VYNCKE N.V. z Belgii.
Projekt budowy źródła o mocy elektrycznej Pe=5MW i mocy cieplnej Pt = 12,5 MW przy produkcji rocznej ee 29 148 MWh poprzez wykorzystanie biomasy i technologii wysokosprawnej kogeneracji przyczynia się do wzrostu produkcji energii odnawialnej, ograniczenia emisji dwutlenku węgla CO2 o 83989 Mg/rok oraz oszczędności energii pierwotnej o 192413 GJ/rok. W zakresie gospodarczym projekt będzie miał pozytywne skutki dla gospodarki regionu (wzrost zatrudnienia o ca 12 osób, możliwość pozyskania lokalnych zasobów paliwa). Bezpośrednio dla mieszkańców to zmniejszenie emisji CO2, NO x, zastąpienie starych, mniej wydajnych źródeł emisji jednym źródłem kogeneracyjnym o wysokiej sprawności wytwarzania, które dla wytworzenia energii cieplnej i elektrycznej w kogeneracji będzie zużywało mniej paliwa niż gdyby produkować te energie oddzielnie.