Kupuj drewno z polski i od producentów, którzy prowadzą działalność w Polsce – wspomagając rodzimą gospodarkę, tworząc miejsca pracy, wspomagając lokalną społeczność, pomagając tworzyć polski Las jutra. To dzięki zakupom drewna z Polski pomagamy realizować strategię zalesiania Polski.
Kupując drewno z Polski pomagasz zalesiać Polskę.
Lasy w Polsce prawie w całości należą do Skarbu Państwa 82%, który oddał je we władanie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Powierzchnia tych lasów to 9,26 mln ha, a w nich są zasoby drewna w postaci rosnących drzew wynoszące ok. 2,4 mld m³, które co roku wzrastają. Roczne pozyskanie drewna okrągłego w Lasach Państwowych to 39 mln m³ a jest to tylko nieco więcej niż 50 proc. tego, co corocznie w lasach tych przybywa.
W latach 2009-2019 powierzchnia lasów w Polsce wzrosła o niemal 190 tys. ha, do 9,26 mln ha – wynika z danych Lasów Państwowych. Jednocześnie zasoby drewna w lasach, które wynoszą obecnie 341 mln m3, zwiększyły się o 15%. Zaraz po drugiej wojnie światowej (w 1945 roku) wskaźnik lesistości w Polsce wynosił około 20%. Od tego momentu powierzchnia lasów stale się zwiększa i aktualnie zajmuje ok. 30% powierzchni lądowej. Szacuje się, że dzięki programowi zwiększania lesistości, w 2050 roku w Polsce ponad 33% powierzchni będą stanowiły lasy
Kupując drewno z Polski pomagasz chronić środowisko w tym:
1 – Hodowlę lasu
2 – Ochronę lasu
3 – Urządzanie lasu
4 – Ochronę przyrody
5 – Ochronę klimatu
Dbając o różnorodność biologiczną lasów, chronimy je przed wieloma zagrożeniami – klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, także przed skutkami kłusownictwa czy wandalizmu. W ten sposób nie tylko dbamy o przyrodę, ale też umożliwiamy Polakom bezpieczne korzystanie z jej dóbr – bezpieczne tak dla nich, jak i dla samych lasów.
Kupując drewno z Polski pomagasz udostępniać las wszystkim mieszkańcom.
Jednym z naszych podstawowych zadań Lasów Państwowych jest udostępnianie lasów całemu społeczeństwu. Opieka państwa nad ogromną większością z nich zapewnia fundamentalną korzyść – swobodny dostęp wszystkich obywateli do lasów. Wszystkich szukających w lesie wypoczynku.
Kupując drewno z Polski pomagasz ograniczać ślad węglowy tak ważny dla ochrony naszego klimatu.
Czy wiesz, że drewno dostarczone ze Skandynawii do Polski ma ślad węglowy wyższy niż beton wyprodukowany w lokalnej betoniarni. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – do jego przetransportowania potrzebne są ogromne ilości energii, która jest emitentem CO2. Mimo bardzo niskiego śladu węglowego samego drewna, proces dostarczania go setki a nawet tysiące kilometrów powoduje, że ślad węglowy (negatywny wpływ emisji CO2 na środowisko) jest o wiele wyższy.
Kupując drewno z Polski wspomagasz prawidłową gospodarkę leśną.
Ważne, aby gospodarka leśna, dostarczająca na rynek uniwersalny surowiec ekologiczny, jakim jest drewno, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, uwzględniającego wszystkie funkcje, jakie pełnią lasy.
Często pytają Nas: Dlaczego budownictwo drewniane jest ekologiczne skoro do budowy należy ściąć drzewa? Najlepiej pokaże to poniższy diagram. „Produkcja tlenu” jest traktowana, jako jedna z najważniejszych korzyści dostarczanych przez lasy. Sprawa jest jednak skomplikowana, ponieważ fotosynteza rzeczywiście umożliwia wykorzystanie atmosferycznego dwutlenku węgla w celu budowy tkanek i uwolnienie do atmosfery tlenu. W nocy proces jest odwrotny: następuje „oddychanie”, polegające na pobraniu atmosferycznego tlenu i zwróceniu dwutlenku węgla. Jednak póki roślina jest młoda (do ok 80 lat), bilans jest korzystny: tlenu przybywa, zaś dwutlenku węgla ubywa. Natomiast w lesie starym procesy rozkładu dominują nad fotosyntezą, więc bilans jest odwrotny. Z punktu widzenia tego bilansu należałoby utrzymywać większość lasów we wczesnych stadiach sukcesji ekologicznej (do 80 lat) Taki las mógłby wówczas stanowić swego rodzaju „rezerwuar” dwutlenku węgla – za co odpowiedzialna jest odpowiednia gospodarka leśna.
Należy również pamiętać, że DREWNO pochodzi z odnawialnego źródła i jest jednym materiałem budowlanym, który może mieć zerowy lub nawet ujemny ślad węglowy.
Kupując drewno z Polski wspomagasz rodzimą gospodarkę.
Przemysł drzewny wytwarza 2,3 proc. PKB kraju oraz około 11% wartości dodanej w przetwórstwie przemysłowym w Polsce. To jest przeszło 30 mld zł rocznie.
Kupując drewno z Polski pomagasz utrzymywać i tworzyć nowe miejsca pracy.
Polski przemysł drzewny to prawie 400 000 miejsc pracy. Sektor gospodarki Polski zajmujący się przerobem drewna zatrudnia aż 330 tys. osób, co stanowi 2,5% zatrudnienia w całej gospodarce (dodatkowo 75 tyś osób zatrudnionych przy hodowli lasu i pozyskaniu drewna, w tym 25 tys. osób w Lasach Państwowych).
Kupując drewno z Polski wspomagasz rozwój branży drzewnej w Polsce.
W Polsce mamy ok. 7,5 tysiąca firm kupujących i przetwarzających drewno okrągłe (bez firm meblarskie, stolarskie itp. – ich jest kilka razy więcej)
Najpopularniejszym gatunkiem drzewa konstrukcyjnego rosnącym w Polsce jest sosna. Zajmuje ona ponad 60% zasobów leśnych. To materiał, który spełnia wszystkie normy budowlane i jako jedyny iglasty gatunek europejski po impregnacji próżniowo-ciśnieniowej może osiągnąć klasę użytkową impregnacji 4 – zabezpiecza drewno w taki sposób, aby można było użytkować je na zewnątrz z kontaktem z gruntem i (lub) wodą. Mało, kto wie, że inne gatunki, których nie można impregnować tą metodą (ze względu na budowę komórkową) osiągają klasę 2 lub maksymalnie 3.