IMPREGNACJA DREWNA, SKUTECZNOŚĆ.
IMPREGNACJA DREWNA - NA CZYM POLEGA, JAKIE MA ZALETY ?
W warunkach naturalnych drewno jest częścią ekosystemu, jakim jest las. Normalnym jest wiec fakt, że słońce, wilgoć, owady, grzyby rozkładają je z czasem na czynniki pierwsze, aby mogło stać się częścią runa leśnego i służyć za pożywienie, schronienie czy zabezpieczenie żyjącym w lesie organizmom. Impregnacja to nic innego, jak nasycenie drewna specjalnie przeznaczonym do tego środkiem w celu jego ochrony przed różnymi czynnikami fizycznymi i biologicznymi. Już w starożytnym Egipcie wyjątkowo cenne wyroby z drewna nasączano olejem cedrowym, by dzięki temu dłużej zachowały swój wygląd i właściwości. Przez wiele stuleci do impregnacji drewna przemysłowego stosowano przetwory smoły drzewnej i węgla kamiennego. Obecnie stosujemy środki impregnujące przyjazne dla środowiska a jednocześnie wysoce skuteczne.
OD CZEGO ZALEŻY SKUTECZNOŚĆ IMPREGNACJI ?
Skuteczność impregnacji zależy w głównej mierze od głębokości przesycenia drewna impregnatem, a to z kolei zależy od :
- właściwości środka impregnacyjnego
- metody impregnacji
- wilgotności drewna
Wybierając metodę i impregnat warto wziąć pod uwagę również takie czynniki, jak gatunek (stopień twardości) drewna, przeznaczenie danego impregnatu oraz sposób użytkowania zabezpieczanego drewna (wewnątrz lub na zewnątrz). W Polsce występuje klimat wilgotny – najgorszy z możliwych dla drewna, sprzyjający grzybom, pleśniom oraz procesom gnilnym.
KLASY IMPREGNACJI DREWNA W ZALEŻNOŚCI OD SPOSOBU UŻYTKOWANIA
Drewno można zaimpregnować zgodnie z normą EN 335-2 i w zależności od zamierzonego sposobu użytkowania drewna wyróżniamy 5 klas impregnacji :
- I klasa odnosi się do drewna użytkowanego pod dachem
- II klasa odnosi się do drewna użytkowanego pod dachem, ale narażonego na zawilgocenie
- III klasa odnosi się do drewna użytkowanego na zewnątrz bez kontaktu z gruntem
- IV klasa odnosi się do drewna użytkowanego na zewnątrz z kontaktem z gruntem i (lub) wodą
- V klasa dotyczy drewna mającego kontakt z wodą morską
Zdecydowanie największą podatność na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych i biokorozję wykazuje miękkie drewno, jak: sosna, świerk, topola, wierzba.
JAKI RODZAJ DREWNA MOŻEMY IMPREGNOWAĆ METODĄ PRÓŻNIOWO-CIŚNIENIOWĄ ?
Wiodącym gatunkiem iglastym w Europie nadającym się ze względu na swoją budowę komórkową do impregnacji próżniowo-ciśnieniowej jest sosna, najbardziej popularnym jej gatunkiem jest SOSNA POSPOLITA (pinus sylvestris). Występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, choć niektóre gatunki rosną również w strefach cieplejszych (tu jednak zwykle w górach). Sosna nazywana jest królowa Polskich lasów gdyż zajmuje ponad 60% ich powierzchni. Drewno sosnowe jest łatwe w obróbce, sprężyste, o dobrej wytrzymałości mechanicznej. Niegdyś stosowane było jako materiał na słupy w energetyce, maszty okrętowe, na stemple górnicze czy podkłady kolejowe. Powszechnie wykorzystywane jest w budownictwie, stolarstwie oraz do produkcji papieru, sklejki i wełny drzewnej. Drewno sosny zwyczajnej jest odpowiednie na okleiny wewnętrzne, na stolarkę okienną i drzwiową, podłogi lub meble. Drewno sosny można dobrze przepiłowywać, przycinać, wygładzać, nawiercać, frezować, szlifować.
IMPREGNACJA PRÓŻNIOWA
STRUKTURA DREWNA SOSNY
Na poniższej fotografii możemy zobaczyć strukturę przekroju sosny. Pozostałe gatunki iglaste ze względu na swoja strukturę nie mogą być impregnowane metodą próżniowo-ciśnieniową ( świerk, modrzew, jodła itd. )
Możemy zauważyć wewnętrzny ciemniejszy okrąg jest to twardziel (heartwood) – rodzaj ksylenu występujący w pniach starszych drzew, który utracił zdolność do przewodzenia wody. Komórki drewna twardzielowego spełniają jedynie funkcję mechaniczną. Wskutek zaimpregnowania ścian komórkowych substancjami twardzielowymi (żywicami, gumami, garbnikami) i zamknięcia dróg przewodzenia, funkcja drewna ogranicza się do mechanicznego podtrzymywania rośliny. Utrata zdolności przewodzenia wody wiąże się również z wrastaniem komórek miękiszowych do wnętrza naczyń. Twardziel powstaje w wewnętrznych partiach pni, starszych gałęzi i korzeni u niektórych gatunków drzew i krzewów w procesie „twardzielowania”. Twardziel jest najlepiej widoczna w środkowej części przekroju poprzecznego pnia, jako strefa ciemniej zabarwionych słojów rocznych (drzew wytwarzających twardziel).
Zaletą procesu zaimpregnowania ścian komórkowych jest jej naturalna impregnacja. Ta część struktury nie będzie zaimpregnowana w procesie impregnacji próżniowo-ciśnieniowej ze względu na jej impregnacje naturalną.
Biel jest najlepiej widoczny na obwodzie przekroju poprzecznego pnia, jako strefa jaśniej zabarwionych słojów rocznych. Biel to rodzaj drewna, które w pniu drzewa przewodzi wodę z solami mineralnymi oraz gromadzi substancje zapasowe. W młodych gałęziach i pniach wszystkie komórki ksylemu pełnią funkcje przewodzącą. Biel sosny pospolitej (pinus sylvestris) jest szeroki i daje się dobrze nasycać impregnatami. Wpływa to na trwałość i szerokie zastosowanie drewna sosnowego impregnowanego na zewnątrz przy budowie tarasów, ogrodzeń i elementów architektury ogrodowej.
IMPREGNACJA TECHNOLOGIĄ DURAPIN
Na zdjęciu widać przekrój kłody zaimpregnowany w technologii DURAPIN, biel sosny idealnie nasycona impregnatem gwarantując jakość produktu (Deski tarasowej lub elewacyjnej jak w tym przypadku). Widoczny jest przekrój deski elewacyjnej „VIBRATO” – tzw. podwójny romb na desce. Należy również zauważyć że PIVETEAUBOIS testuje swoją technologię w warunkach szczególnie ekstremalnych dla drewna (warunki tropikalne), tam gdzie wilgotność powietrza przekracza 42%, izotermy średnich rocznych temperatur przekraczających 20°C, które w niektórych rejonach sięgają do 35° a roczna suma opadów dochodzi do 2000-4000 mm. To byłe tropikalne kolonie francuskie, gdzie PIVETEAUBOIS dystrybuuje swoje produkty.